Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkoušky dle MZŘ 2.11.2013

V sobotu 2.11.2013 jsme pořádali zkoušky dle Mezinárodního zkušebního řádu. Jako rozhodčí k nám byl delegován Martin Pejša. Přihlášeno bylo 9 psovodů z různých ZKO (4 x BH, 1 x IPO1, 1 x IPO3, 1x FPr3, 2 x FH2).

Poslušnosti se většině psů vydařily (našemu ZKO 100%), někteří pod tlakem dokonce předvedli lepší výkon, než v tréninku. Určitě to platí pro Jiřího Strnada s jeho fenkou Missy z Kraje Karla IV. (zkouška IPO1), kteří zvládli neoblíbenou chůzi a chuť si zpravili nádherně vypracovanými aporty a úspěšnou vysílačkou, která je v tréninku tolik trápila. Pěknou poslušnost předvedl i Jan Kašpar a Arst Boliviat, který v sedmi letech ukázal, že chuť pracovat se nevytrácí. Navíc dokázal tíhu okamžiku vysloveně odlehčit tím, že se při vypracování aportu vyprázdnil. A to tak, že dost :-) Krásnou poslušnost na BH předvedl Jan Lacina se psem Mango Laroja, který se při chůzi ukázkově vznášel (asi byl do chovu přimíchán lipicán) a nespustil z páníčka oči. Na obávaných poslušnostech jsme pana rozhodčího porazili 5:1 a nastal čas na prověření stopařského umu psů na lukách u Miletína.

Terén pro stopy byl na první pohled pěkný, mírně pršelo, ale největším problémem se ukázala spárkatá zvěř, která louky a stopy neustále křižovala. Spárkatou se nenechal rozhodit Jan Holický s Viktorem Malidaj, kteří zaváhali jen na posledním úseku a složili zkoušku FPr3. Nejtěžší stopu FH2 zvládl i Josef Neužil s Bradem Vepeden, kteří se trochu víc začuchali na úseku kříženém cizí osobou a neoznačili několik předmětů, ale jinak bylo vypracování moc pěkné. Velkou smůlu na stopě FH2 měl Jan Lacina s Ivy Laroja. Našeho předsedu jsme potřebovali trochu potrápit (první úsek šel až moc hezky), tak jsme mu při vypracovávání stopy zezadu zákeřně poslali stádečko srnek, které do nich div nevrazilo. Samozřejmě načasované tak, aby proběhlo právě na místě kříženém cizím osobou. Honza sice nechal Ivy pohotově zalehnout a Ivy k úžasu nás všech nezačala srnky vzdálené snad jen dva metry štvát, ale přeci jen se trochu rozhodila a po vyslání na stopu pokračovala po cizí stopě, čímž byla stopa ukončena. Takže naše pojistka vyslání 3 jezdců na koních se psy, která se řítila přes zbylou část stopy již byla zbytečná. Jak řekl pan rozhodčí: "Tohle prostě nevymyslíš". Bohužel stopy u zkoušky IPO1 a IPO3 se nepodařily, takže po vítězných poslušnostech zavládl na stopě smutek a na divácky zajímavé obrany již nedošlo. Na stopách nás pan rozhodčí (tedy spíše srnky) porazil 2:3. 

Zlatým zakončením zkoušek byla vynikající drožďová polévka s knedlíčky, výborně dochucený bramborový salát a hory obřích řízků, které snad musely být ze sloního ucha. To vše promrzlým hladovým vystresovaným psovodům a divákům připravil kulinář Jan Kašpar. Honzo, moc děkujeme!!!  A kdo potřeboval doplnit hladinu cukrů, dával si ke kafi a čaji napečené dobroty. 

Pana rozhodčího jsme celkově porazili těsně 5:4. Všem úspěšným gratulujeme a neúspěšným držíme palce při dalším pokusu.  Rovněž děkujeme všem, kteří pomáhali se zajištěním celé akce. Od papírů, kuchyně, topení, úklidu, zpevnění a úpravy ploch... A hlavně děkujeme Honzovi Lacinovi za obětavou přípravu psů i pánů. Díky všem.

Foto ze zkoušek ZDE